Tarihçe

Türkiye’nin saygın ve güvenilir bir havacılık  markası olan Skyline Ulaşım ve Ticaret A.Ş, 1995 yılında, Esenboğa Havalimanı Özel Hangarlar Bölgesi’nde SHY 145 yetkili Hava Aracı Bakım Merkezi olarak havacılık sektörüne adım atmış ve 2008 yılında KOÇOĞLU Grubu bünyesine katılarak faaliyetlerini çeşitlendirerek başarılı operasyonlara imza atmıştır. 

Koçoğlu Havacılak A.Ş. , bünyesinde bulunan  "Skyline Ulaşım" , "Skyline Teknik", "Skyline Akademi" ve "Koçoğlu Sağlık"  alt kuruluşları ile tüm Türkiye ve  Dünya genelinde kendi bünyesinde bulunan 12 adet helikopteri ve 2 adet uçağı ile uçuş operasyonu,  SHY-145 yetkili bakım merkezinde  havaaracı bakım-onarım hizmetleri, tip intibak ve uçuş eğitimi, hava aracı ve simulatör satış temsilciliği ve medikal alanlarda faaliyetlerini sürdürmektedir. 

Şirketimiz, Sağlık Bakanlığı adına, 2008 yılı Eylül ayında başlayan proje kapsamında; halen 17 adet acil yardım ve yoğun bakım hizmeti (1 sedyeli) verilebilen helikopter ile Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen  hava ambulans operasyonunu 11 Ağustos 2013 tarihinde başarı ile tamamlamıştır.

Helikopter ambulans operasyonumuzda 30.000 saatin üzerinde uçuş yapılmış ve 15.000 civarı vaka taşınmıştır.

Ağustos 2012 itibari ile 1 adet acil yardım ve yoğun bakım hizmeti     (4 sedyeli ) verilen Legacy 600 uçağımız Ankara merkezli olmak üzere T.C. Sağlık Bakanlığı Hava Ambulans görevine başlamıştır.

Uçak ambulans operasyonumuzda; Ocak 2014 itibari ile toplam 2000 saat üzeri uçuş yapılmış ve 1.000'e yakın vaka taşınmıştır.

Ortalama 5000 saatin üzerinde uçuş yapmış tecrübeli pilotlar ve alanında uzman Lisanslı Uçuş Harekat Uzmanlarından oluşan uçuş ekibi

Hava araçlarının teknik yönetimi ve bakımına yönelik talimatlar çerçevesinde eğitim almış, bu alanda uzman mühendis, teknisyen ve teknisyen yardımcılarından oluşan teknik ve bakım ekibi,

İlgili otoritelerce yetkilendirilmiş deneyimli öğretmen pilot ve doktorlardan oluşan eğitim ekibi

Olay yeri müdahale ile yoğun bakım şartlarında hasta transferi ve tedavisinde deneyimli doktor, paramedik ve acil tıp teknisyenden oluşan sağlık ekibi,

Alanında uzman idari kadrosu ile havacılık sektöründeki ambulans ve hava taksi operasyonlarına devam etmektedir.